Dna

Dna - bolestivé onemocnění kloubů

Lucie Regenermelová
30.05.2011

Onemocnění dna (arthritis urika), lidově nazývané nemoc králů, pakostnice či podagra, postihuje asi desetinu populace, většinou muže. Jedná se o metabolické onemocnění, k němuž mohou vést i genetické vlohy.

Dna je jedna z nejbolestivějších forem artritidy. Je to metabolické onemocnění provázené vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Je způsobeno zpomalenou schopností ledvin vylučovat kyselinu močovou. Nebo může být vyvoláno tím, že tělo vylučuje příliš velké množství této kyseliny.

Kyselina močová se obvykle z těla vylučuje močí, ale v případě, že tělo není schopné kyselinu dostatečně rychle vylučovat z těla, usazuje se ve formě krystalů v kloubech a vyvolává těžký zánět, který silně bolí.

Nejčastěji dna postihuje muže mezi 40. až 50. rokem. Riziko zvyšuje nadváha, konzumace velkého množství alkoholu a vrozená dispozice k tomuto onemocnění. Často se také objevuje v kloubech postižených osteoartrózou.

Stádia dny

  • asymptomatická hyperurikémie - postižený je bez jakýchkoliv příznaků a má pouze zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi
  • akutní záchvat dny – dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubů, které signalizují zánět. Kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Sebemenší dotek postiženého kloubu přináší bolest. Zpravidla je prvním napadeným kloubem palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou.
  • interkritické období – je to období, které následuje po akutním dnavém záchvatu. Pacient je většinou bez obtíží, zdá se být vyléčen. Toto klidové období může trvat půl roku, někdy až dva roky.
  • chronická tofózní dna – v tomto stádiu dochází k dlouhodobému ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Místy se může ukládat i v měkkých tkáních, které se špatně prokrvují, např. v ušních lalůčcích. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a degeneraci. Ve výjimečných případech dojde k protržení kůže a k hustému, křídově bílému výtoku.

Prevence dny

Základem péče je vhodná dieta. Jestliže se zbavíte přebytečných kil, může se upravit hladina kyseliny močové a zmírní se tak příznaky onemocnění. Snažte se omezit maso a jídla obsahující množství purinu - vnitřnosti, lušteniny, špenát, květák, houby. Při tomto onemocnění je velmi důležité dodržovat pravidelný pitný režim. Každou hodinu byste měli vypít sklenici vody, tím se zvýší průtok krve ledvinami a vylučování kyseliny močové. Měli byste se vyhnout alkoholu, který může vyvolat záchvat.

Při bolestech se užívá ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum. Na bolesti také pomáhá ledový obklad - zdvihněte nohu, a pokud snesete tlak, přiložte si na ni ledový obklad. Zůstaňte v klidu.

Léčba dny

Dna se nedá vyléčit, ale léky mohou průběh onemocnění zmírnit.

  • Odsání tekutiny ze zánětu - přináší okamžitou úlevu. Léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu.
  • Silná antirevmatika - např. Ketazon - v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu.
  • Kolchicin - to je typický lék na dnu. Získává se z ocúnů. Bere se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo se neobjeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše.
  • Léky, které snižují hladinu kyseliny močové - mezi ně patří například allopurinol (Milurit), ten blokuje tvoření kyseliny močové, a další léky, které podporují její vylučování, jako je prebencid a benzbromaron.
  • Bolest také často zmírní injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.

Přírodní léčba

Vyzkoušejte obklady z vrbky úzkolisté přikládané na bolestivé klouby. Kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury.

Pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového. Zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové. Nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující kolchicin.

 

Máte zkušenosti s tímto onemocněním?

Autor: Lucie Regenermelová

Oblečení nové generace pro suchou a ekzematickou pokožku
Stigmata

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Anxiózní porucha osobnosti
Duševní poruchy

Anxiózní porucha osobnosti

24.06.2011

V jednom z minulých článků jsme psali o poruchách osobnosti. Dnes se podrobněji zmíníme o jedné z těchto duševních chorob, anxiózní poruše osobnosti.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...